Informace pro autory
1. Druhy příspěvků
Do časopisu Oceňování (dále jen časopis) se přijímají příspěvky vztahující se k oblasti oceňování podniku a jednotlivých majetkových položek, případně k tématům, která s touto oblastí souvisejí.
Časopis má následující rubriky:
- Stati (hlavní část),
- Diskuse,
- Informace,
- Publikace
ad a) Rubrika Stati tvoří hlavní část časopisu a přijímají se do ní příspěvky, které splňují všechny formální požadavky kladené na vědecké práce.
ad b) Do rubriky Diskuse se přijímají příspěvky diskutující nebo doplňující závěry uvedené v jiném odborném článku z rubriky Stati.
ad c) Do rubriky Informace se přijímají informace o konání vědeckých konferencí a seminářů, o disertačních pracích, případně další odborné informace z oblasti oceňování.
ad d) Do rubriky Publikace se přijímají informace a recenze publikací.
Příspěvky se zasílají průběžně na e-mailovou adresu redaktorky zorka@vse.cz. Příspěvky zaslané do rubriky Stati podléhají oponentnímu řízení.
2. Prohlášení o poskytnutí licence
Podmínkou pro uveřejnění příspěvku v časopise je autorem (autory) vlastnoručně podepsané prohlášení o poskytnutí licence, v němž autor (autoři) poskytuje nabyvateli (tj. Vysoké škole ekonomické v Praze) bezplatně právo uveřejnit příspěvek v tištěné i elektronické podobě časopisu a současně dále prohlašuje, že
- příspěvek vytvořil samostatnou vlastní tvůrčí činností a neexistují k tomuto dílu autorská práva jiných osob,
- příspěvek je původní a dosud nebyl veřejně publikován (s výjimkou příspěvků, které byly dosud uveřejněné pouze ve vědeckých sbornících nebo ve sbornících z konferencí).
3. Oponentní řízení
Redakční rada časopisu vybírá pro každý příspěvek z rubriky Stati dva oponenty mezi veřejně uznávanými odborníky. Oponenti nemohou být ze stejného pracoviště jako autor posuzovaného článku a oponenty nemohou být členové redakce.
- Oponenti zpracovávají oponentský posudek s náležitou odbornou péčí.
- Oponentský posudek musí obsahovat připomínky a poznámky oponenta, stručné zhodnocení přínosu článku a závěrečný výrok, který může mít jednu ze čtyř následujících podob:
a) Doporučuji bez připomínek.
b) Doporučuji s připomínkami, jejichž zapracování ponechávám na vůli autora.
c) Doporučuji s připomínkami, jejichž zapracováním podmiňuji toto doporučení.
d) Nedoporučuji.
V případě výroku c) se příspěvek vrací zpět oponentovi k novému oponentnímu posouzení. V případě výroku d) nebude příspěvek publikován.
- Redakční rada může v případě pochybností se závěry oponentského posudku určit pro porovnání dalšího oponenta. V tomto případě je zapotřebí k uveřejnění článku aspoň jeden kladný posudek (viz výrok a) a b)).
- Jména oponentů budou uveřejněna v přehledu všech oponentů za uplynulý rok na internetových stránkách časopisu po skončení kalendářního roku, a to bez odkazu na jednotlivé články.
4. Výběr příspěvků
Výběr příspěvků provádí redakční rada na základě oponentního řízení. Na uveřejnění článku neexistuje právní nárok. Za uveřejnění článku v časopisu se nevyžadují žádné poplatky. Příspěvky nejsou honorované.
5. Forma příspěvku.
Každý zaslaný příspěvek musí splňovat následující formální náležitosti. Příspěvek:
- se zasílá v elektronické podobě a musí být vytvořen v jednom souboru formátu MS Word,
- musí být vytvořen podle Vzorového příspěvku,
- podléhající oponentnímu řízení by neměl překročit 30 stran formátu Vzorového příspěvku, ostatní příspěvky by měly být v rozsahu maximálně 5 stran tohoto formátu,
- musí být zpracován v souladu s platnými pravidly pravopisu českého příp. slovenského jazyka,
- musí být vytvořen tak, aby mohl být uveřejněn v černobílé podobě – není proto přípustná např. jiná než černá barva písma, barevné pozadí tabulek, obrázky a grafy s barevným pozadím, barevnými čárami, barevným ohraničením či barevnými popisky,
- musí obsahovat jméno, příjmení a tituly autora, jeho kontaktní e-mailovou adresu a název pracoviště,
- musí obsahovat na konci následující části Závěr, Literatura, Abstrakt (tj. stručný popis příspěvku), Klíčová slova (tj. minimálně tři klíčová slova charakterizující téma příspěvku), Název v anglickém jazyce, Abstract (tj. abstrakt v anglickém jazyce), Key words (tj. klíčová slova v anglickém jazyce) a Journal of Economic Literature Classification <http://www.aeaweb.org/jel/guide/jel.php>.
- Rovnice musí být očíslovány a musí být vytvořeny ve formátu Microsoft Equation 3.0.
- Proměnné. Proměnné musí být v textu psány kurzívou.
- Čísla. Při zápisu čísla se pro oddělení desetinných míst používá čárka, zatímco tisíce se oddělují tečkou.
- Každá tabulka musí být očíslovaná, musí obsahovat nadpis a v případě převzatých údajů i zdroj těchto dat.
- Obrázky (grafy, schémata). Každý obrázek musí být očíslován, musí obsahovat nadpis a v případě převzatých údajů i zdroj těchto dat.
- Poznámky pod čarou by měly být používány spíše výjimečně a slouží pouze:
- k představení autora uvedením jeho jména, příjmení, titulů, e-mailové adresy a názvu jeho pracoviště,
- k popisu výzkumného projektu, jehož výsledkem je prezentovaný příspěvek,
- k dalším poznámkám dále vysvětlující text,
- avšak nikoli k odkazům na literaturu.
6. Bibliografické citace
Bibliografické citace musí odpovídat ČSN ISO 690 (viz např. https://ciks.vse.cz/citace/, http://www.citace.com/CSN-ISO-690), pro odkazy na bibliografické citace v textu se používá Harvardský systém:
- Odkazy v textu se provádí uvedením prvního prvku a roku vydání odkazovaného dokumentu. Vyskytuje-li se první prvek (zpravidla příjmení autora) přirozeně v textu, následuje rok v kulatých závorkách. Pokud se v textu tento první prvek nevyskytuje, uvádí se v závorkách nejdříve první prvek a pak i rok vydání. Jedná-li se o odkaz na konkrétní stránku dokumentu, potom se po roce vydání uvádí i příslušná čísla stránek. Mají-li více dokumentů stejný první prvek a rok, rozlišují se malými písmeny (a, b, c, ..), jež následují v závorkách za rokem.
Příklad: Teze o neutralitě dividendové politiky se poprvé objevila v 60. letech minulého století (Miller – Modigliani, 1961). Později platnost teze empiricky testovali, např. Black a Scholes (1974a). Podle Lease (2000, s. 46) … - Seznam odkazů na literaturu může obsahovat pouze takové citace, na něž bylo v textu odkazováno.
- Citace v seznamu odkazů na literaturu se uvádí podle dále uvedeného vzoru:
u knižní publikace:
- Mařík, M. – Maříková, P. (2005): Moderní metody hodnocení výkonnosti a oceňování podniku. Vyd. 2. Praha: Ekopress. ISBN 80-86119-61-0.
u příspěvku do sborníku:
- Ištvánfyová, J. – Mejzlík, L. (2005): Nové trendy využití elektronické výměny dat. In Mejzlík, L. – Juhászová, Z. (eds.): Teória, prax a vzdelávanie v účtovníctve a audítorstve vo svetle medzinárodných noriem. Bratislava: Ekonomická univerzita, 5.9.2005 – 7.9.2005, s. 22–25. ISBN 80-225-2078-0.
u příspěvku do časopisu:
- Brůna, K. (2005): Mechanismus stabilizace ultrakrátkých úrokových sazeb prostřednictvím repo operací České národní banky. Politická ekonomie, roč. 53, č. 4, s. 459–476. ISSN 0032-3233.
u internetového článku:
- Lawrence Berkeley National Laboratory (2005): Basic vs. Applied Research. [on-line], San Francisco: University of California, c2005, [cit.: 1. 11. 2005]. Dostupné z: http://www.lbl.gov/education/elsi/research-main.html.
- IASB (2005): IFRIC – Items under consideration. [on-line], London: IASB, c2005, [cit.: 18. 10. 2005], Dostupné z: http://www.iasb.org/current/ifric_consideration.asp?showPageContent=no&wml=17_21_90_04072005.htm.